ČÍM KRMIT MORČÁKA :)

 

Výživa
    Ke správné péči patří též správná a kvalitní výživa, protože jednostranná nebo nekvalitní strava vede k rozvoji nejen trávicích potíží. Důležité je krmit tak, aby nevznikla nadváha. Nadbytek živin se projeví zvýšeným ukládáním tuku nejdříve do podkoží a později do vnitřních orgánů (jater, srdce, ledvin, atd.), což vede k narušení funkce těchto orgánů. Jakýkoliv stres (březost, odstavení, výstava, transport, lehké onemocnění atd.) vyžaduje vyšší práci těchto orgánů, ale ty již fungují naplno a svou činnost díky uloženému tuku nemohou zvýšit, ba naopak selhávají. K rychlému úhynu dochází často bez jakýchkoliv předchozích příznaků. Naši chovanci by měli mít dostatek pohybu, nejlepší je stálý výběh u ubikace, morčata chovaná v bytech alespoň necháme pravidelně proběhnout po pokoji, či  kuchyni. Zároveň je dobré myslet na to, že konají svou potřebu po celém výběhu.

    Je nutné omezit vysoce výživné součásti potravy (obilniny, vločky, rozinky, oříšky, piškoty atd.) na minimum. Ze zeleniny je nutné krmit opatrně nadýmavými druhy - raději v menších dávkách a pokud není morče na tuto zeleninu zvyklé, musíme je pomalu, postupně přivykat. Krmit bychom měli čistou – omytou zeleninou, nikdy nesmí být  nahnilá ani  zaplísněná. V žádném případě  nesmíme z potravy odkrojit již napadené části a zbytkem nakrmit morčata. Je lepší krmivo dávat po menších dávkách a to, co nebylo snědeno, z ubikace  odstranit. Samozřejmě ne hned, protože i později může nesnědené krmivo přijít morčeti vhod (to se týká ovoce a zeleniny - suché krmení odstraňovat nemusíme). Pokud morče hned při krmení nesní vše, co dostalo, tak nejpozději druhý den byste měli zbytky odstranit. Ale je na úvaze chovatele a stavu (vzhledu) starého krmiva. Seno a trávu je vhodné vkládat do jesliček, aby  nedošlo ke znečištění  výkaly a močí (většina morčat koná potřebu, kde je napadne, tedy  po celé ubikaci). Všechna  zvířátka by  měla  mít  neustále  přístup k pitné vodě.

 

Vitamín C

    Morčata si neumí vytvořit vitamín C, stejně tomu tak je např. u člověka nebo lidoopů.  Když morče dostává pouze směs zrní či krmné pelety, má nedostatek výživných látek i vitaminu C. Nedostatek je ovlivněn také i skladováním krmiv. I  přes  správné  skladování  vydrží  vitamin C  ve směsích  jen 3 měsíce.  Nároky na tento vitamin se zvyšují u březích, kojících samic, mladých a rostoucích, nemocných až na 30 - 50mg/den.  Běžná dávka je okolo 15 - 25mg/den. Nedostatek vitamínu C v potravě se projeví po delší době. Je známo, že stres, hladovění nebo náhlá změna má špatný vliv na správné zpracování vitaminu C. Při jeho nedostatku se na tlamičce tvoří strupy, morčata začínají hubnout, rychle ztrácí svou kondici a špatně se pohybují.  Srst se stává matnou, oči ztrácí svůj lesk. Následkem otoku kloubů může být zadní část těla natolik postižena, že ztuhne a zvíře se pak začne pohybovat hopsavým krokem. Rozmnožování je narušené, objevují se problémy se zabřezáváním a donošením mláďat. Narozená mláďata jsou slabá, častěji hynou, mají potíže se srstí a kůží, špatně rostou. Typickými projevy jsou záněty  dásní a sliznic, viklání a vypadávání zubů. Pokud včas nezapočne odpovídající léčba, morče zemře. Dále může docházet i k náhlým úhynům samic v pokročilém stadiu březosti, zánětům střev, průjmům a problémům s dýcháním.

    Vitamin C zvířátko získá  nejlépe z ovoce a zeleniny, zeleného krmení (tráva atd.), dále náhražkou - pomocí sypkých směsí, které se přidávají do krmiva, příp. do vody. Podávání do vody je ovšem problematické, protože nikdy nevíme, kolik vitaminu zvířátko opravdu přijalo, navíc  vitamin C za několik hodin přestává být v účinné formě. Z tohoto důvodu rozhodně upřednostňuji podávání vitaminu C v přírodní stravě, tzn. v ovoci a zelenině, proto pro spokojený a zdravý život morčete bychom měli každý volit do svého chovu takový počet morčat, který jsme schopni uživit - zelenina a ovoce jsou velmi cenově náročné, zvlášť v zimních měsících.

    Obsah vitamínu C je poměrně hodně variabilní v různých druzích zeleniny a ovoce. V následující tabulce je vyčíslen obsah vitamínu C, hodnoty jsou pouze orientační, ne každý druh zeleniny nebo ovoce musí přesně obsahovat tuto uváděnou výši vitamínu C:

 

POTRAVINA

mg ve 100g

POTRAVINA

mg ve 100g

 Paprika

105

 Černý rybíz

183

 Petrželová nať

100

 Kiwi

160

 Kapusta růžičková

89

 Jahody

97

 Pažitka

47

 Citróny

63

 Květák

45

 Pomeranč

52

 Špenát

44

 Grapefruit

50

 Kedlubna

40

 Rybíz červený

47

 Zelí červené

39

 Maliny

33

 Zelí bílé

36

 Mandarinky

32

 Rajče

23

 Ananas

16

 Mrkev

6

 Jablko

11

 Salát

5

 Okurka

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní složky potravy:

 

Seno

    Je zdrojem vlákniny a morče ho musí mít k dispozici vždy v dostatečném množství. Podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Zároveň je seno velmi důležité a nezbytné k obrušování stoliček. Je natolik pevné a tvrdé, že morče musí vyvinout velké úsilí k rozmělnění, čímž dochází právě k obrušování neustále dorůstajících stoliček. 

 

Tráva (různé druhy trav, pampelišky, jetel, jitrocel, řebříček a další byliny)

    Je nejen zdrojem vlákniny, ale i vitamínů. Pro morče je ideálním krmivem od jara až do podzimu. Samozřejmě i v sezóně, když krmíme trávou, je nezbytné do jídelníčku zařadit i seno. Trávu nikdy netrháme v blízkosti silnic a  ve veřejných parcích, kde může být znečistěná výfukovými plyny a psími výkaly. Jetelem (může nadýmat) a léčivkami je nutné krmit v omezeném množství.

Zelenina a ovoce

    Současný trh nabízí obrovské množství zeleniny a ovoce. Je na chovateli, aby pro své morče zvolil stravu hodně různorodou a hlavně bohatou na vitamín C (viz. tabulka výše). Jestliže morčeti některá zelenina nechutná, je možné i takovou zeleninu morče naučit jíst. Jestliže je morče hladové, pak je lepší podávat zeleninu, případně ovoce, na které není morče zvyklé jako první, aby se domnívalo, že nic jiného nedostane. A až po delší době přidat ostatní zeleninu a ovoce. Vzhledem k tomu, že morčata jsou „žravá“ zvířátka, za nějaký čas se naučí jíst i to, na co nebyla zvyklá.

 

Proč by morčata neměla jíst brambory?
    Solanin je toxický glykoalkaloid, který  způsobuje poškození sliznice v žaludku a dvanáctníku, k čemuž se mohou připojit otoky a krvácení. Otrava také může být doprovázena křečemi v žaludku a průjmem. Právě brambory a jiné lilkovité rostliny obsahují solanin. Nejvíce solaninu je obsaženo u slupky a v okolí klíčků. Pokud hlíza brambory vykukuje z hlíny, pak ta část hlízy vystavená dennímu světlu zezelená. Toto je způsobeno chlorofylem, neškodným zeleným barvivem.

Co je ale horší,  v zelených částech se zvyšuje i koncentrace solaninu. Při kuchyňské přípravě je nutné klíčky (a jejich okolí) a zelené části odkrojit. Při vaření v bramborách solanin zůstává, část se ale vylouhuje do vody. Jedině při zpracování při vysokých teplotách (smažení, fritování) se solanin deaktivuje. Takže, pokud chceme předejít následným zdravotním problémům s možností úmrtí po otravě solaninem, je určitě  lepší morčatům brambory nedávat - syrové v žádném případě, vařené pouze výjimečně a jen malý kousek, pouze jako zpestření stravy.    

    Někteří chovatelé podávají i mléko. Když se narodí miminka, záhy ochutnají mléko  i  ona (podotýkám, že všechna miminka). Nikdy jsem ani u miminek nezaznamenala, že by v důsledku přijímání krabicového 1,5% mléka měla trávicí problémy - nikdy nenastaly (průjem nebo řidší bobečky). Doporučuje se podávání mléka březím a kojícím samicím, tedy pokud jim bude chutnat.

 

Voda

    I při dostatku trávy nebo jiného šťavnatého krmení morče potřebuje pít. Proto je nezbytné, aby mělo morče neustálý přístup k vodě. Vhodná je závěsná napáječka, protože voda v misce se snadno a rychle neznečistí výkaly a podestýlkou.
Jestliže morče nebylo zvyklé pít z napáječky, velice snadno se tomu naučí od svých spolubydlících. Pokud je samo v ubikaci, pak je určitě vhodné morčeti ukázat, k čemu napáječka slouží – nejlépe na klíně, kdy mu násosku s kapkou vody přiložíte k tlamičce.

 

Do vody je vhodné přidávat přípravky, které jsou určeny k prevenci

 

Acidomid K - slouží jako prevence bakteriálních onemocnění a kokcidiózy. Obsahuje kompletně všechny organické kyseliny, glukózu a vyvážený poměr minerálních látek stimulujících metabolismus a zvyšujících imunitu organismu, redukuje potíže zažívacího traktu, zlepšuje stravitelnost bílkovin a minerálních látek. Snižuje rizika průjmového onemocnění, má vliv na aktivitu enzymů a zlepšuje konverzi živin.
Bioenzym K - stimuluje činnost symbiotických bakterií v zažívacím traktu, zvyšuje imunitu a zlepšuje zdravotní stav, harmonizuje metabolismus, působí proti stresu, zlepšuje využitelnost krmiv, urychluje léčení a následnou rekonvalescenci, omezuje nepříjemné pachy při chovu.

 

Další složky potravy (pouze jako doplněk stravy)

 

Směsi s obilím a krmné pelety (ovesné vločky, pšeničné vločky, žitné vločky, ječmen, žito, pšenice, lisovaná vojtěška, granule...)

    Vybíráme směsi či pelety, kde je zastoupen vitamín C a není mnoho složek bohatých na tuky a cukry (slunečnicová semínka, burské oříšky, sušené banány, hrozinky atd.). U pelet a zrní platí – čím méně tím lépe. Je to v podstatě doplněk stravy, kterým by nemělo být morče krmeno každý den. Stačí jednou nebo dvakrát do týdne jedna polévková lžíce směsi či krmných pelet.

 

Broušení zubů

    Pokud jsou hlodáky správně rostlé, obrušují se o sebe, takže není potřeba je dále o nic obrušovat. Je ale určitě vhodné morčatům do krmení zařadit nejlépe větvičky z ovocných stromů (i s listy), dále z nejedovatých stromů - dub, buk, jíva, líska… (bříza a vrba pouze zřídka).

 

Co jen občas a v malém množství

    Při krmení je potřeba dát pozor na nadýmavou (zelí, hrušky, květák, kedlubna…) a hodně výživnou potravu (obilniny, hrozinky, oříšky, sladké ovoce, případně sušené ovoce…).
Dále sem patří i tvrdý tmavý chléb (Šumava...), který mezi chovateli vyvolává různorodé radikální názory. Někteří tvrdí, že chléb zuby obrušuje, jiní jsou opačného názoru. Není ale morče, které by tvrdý chléb nemělo rádo. Proto i chléb je možno zařadit do pamlsků, ale jen hodně zřídka malou kostičku - maximálně 1x týdně. Chléb není potravina, která by měla do jídelníčku morčat pravidelně patřit.
 

Červená řepa - proč by neměla chybět v jídelníčku morčete
    Již naši předkové v dávné  minulosti jedli listy řepy a kořen používali jako lék. Červená řepa je známá jako prostředek k posílení imunitního systému. Vzhledem k vysokému obsahu sacharózy (cukru 2-12%) diabetici by měli jíst řepu s rozvahou. Je doporučeno řepu konzumovat při rakovinných onemocněních (šťáva), chorobách jater, v rekonvalescenci, podporuje metabolismus. Má blahodárný vliv na organismus - podporuje růst buněk, odstraňuje z těla jedovaté látky,  vytváří vazivové tkáně, zesiluje stěny cév, pomáhá při zácpě,  zlepšuje využití bílkovin,  zajišťuje duševní pohodu, zpevňuje pokožku,  aktivuje tvorbu červených krvinek......

 

Ovesné vločky
    Ovesné vločky jsou lehce stravitelné, neboť obsahují nerozpustnou, ale i rozpustnou vlákninu. Pro vysoký obsah vlákniny pomáhají při zácpě a při udržování správné činnosti tlustého střeva. Snižují riziko vzniku srdečních chorob a infarktu, regulují cholesterol a cukr v krvi, tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy, blahodárně působí na nervovou soustavu, posilují organismus při vyčerpání a únavě. Proto jsou vhodným doplňkem potravy pro gravidní a kojící samice, pro rostoucí mláďata a nemocí oslabená morčata. Po ovesných vločkách je i pěkná lesklá srst. Vločky neobsahují sůl.Vařením se podstatná část níže uvedených složek ničí nebo naprosto minimalizuje.

 

Důležité: Stále přetrvává mýtus, že po mokré trávě se může morče nadmout - není tomu tak. Tráva nesmí být zapařená - to je nebezpečné, pak by skutečně mohlo dojít až k úmrtí. Proto nezaměňujte pojmy zapařená tráva a mokrá tráva, je v tom obrovský rozdíl. To by pak volně žijící býložravci museli dávno vyhynout.
 

Jak se stravují morčata v naší CHS

    Ráno i večer dostávají 3-4 druhy zeleniny a ovoce, k tomu ráno i večer v sezóně trávu plus seno, mimo sezónu seno. Směsi se zrním a granulemi dostávají jen 1-2x týdně, tvrdý chléb jen jako pamlsek. Do vody dostávají vit. C a Acidomid K. Ze zelenin je krmíme všemi dostupnými druhy na trhu.

 

 

ZDROJ a více info na : https://www.odjaji.wz.cz/zdravi%20morcete.html