PÉČE O MORČE:


 

 

Před koupáním...

  • Před koupáním si připravíme všechny potřebné věci – to abychom co nejvíce zkrátili dobu, po kterou budeme morče upravovat.

  • MORČÁTKO PŘED KOUPÁNÍM VŽDY VYČEŠEME! Pokud budeme koupat zacuchané morče, vždy se stav srsti zhorší – cucky a dredy se posunou blíže ke kůži, nehledě k tomu, že cucky ani pořádně nevymyjeme a nevysušíme. A také se pod cucky vytvoří ideální prostředí pro rozvoj kožních problémů – vlhko, teplo, tma.Česání

Česání...

  Srst rozčesáváme kovovým hřebenem s hustějšími zuby. Kartáče se nedostanou dlouhosrstých až ke kůži – tam vznikají uzlíky, které se pak obtížně a pro morčátko značně bolestivě vyčesávají.

    Dlouhosrstá plemena češeme dvakrát do týdne (podle potřeby– některá morčátka se necuchají – záleží na struktuře a kvalitě srsti). Nemusíme se obávat, že rozčešeme lokny (texel, alpaka, lunkarya) – ty jsou dané geneticky a krátce po česání se srst navrátí do prstýnků.

    Krátkosrstá plemena můžeme prokartáčovat jednou do týdne – odstraníme tím odumřelou srst. Odumřelou srst můžeme krátkosrstým protrhat jemným trimovacím "kruhem" - taková zubatá smyčka na rukojeti, k dostání ve zverimexech anebo po staru pomocí staré pilky na železo. Jemně projíždíme srstí ve směru růstu a odumřelé či oslabené chlupy se na kruhu zachytí.

    Rozčesávání zacuchané srsti je pro morče velmi bolestivá záležitost. Pokud se nám morče zacuchalo, je nejjednodušší ho ostříhat (ostrými nůžkami, strojkem - morčata stříhání strojkem stresuje mnohem méně, než stříhání nůžkami). Jde-li o jedince, kterého čekají výstavy takové řešení nepadá v úvahu. Pokusíme se ho rozčesat pomocí rozčesávače nebo kondicionéru, ostrých nůžek a hřebenu nebo prořezávacího hřebenu. Při mírnějším zacuchání (bez kompaktních cucků) nám pomůže rozčesávač, který nastříkáme do srsti, promneme a následně se pod fénem pokusíme cucky rozčesat. 

    Při zacuchání do jednoho či dvou dredů lze tyto dredy prořezat ostrou stranou nůžek směrem od těla (neprostřihovat) nebo pročísnout prořezávacím hřebenem (opatrně neboť bývá velmi ostrý). Za chlupy příliš netaháme (můžeme si je u kůže přidržet), protože se snadnou uvolňují a vznikají holá místa.

    Pokud je zacuchání plošné – velké množství cucků a dredů, vetřeme do srsti neředěný kondicionér, necháme ho chvíli působit a pomaličku pročesáváme hřebenem – nejprve na konci dredu (chlupu) a postupně uvolňujeme až ke kořínkům (tzn. postupujeme od místa, které je nejdál od kůže a postupujeme až ke kůži). Kondicionér nám pomůže cucky a dredy uvolnit (malá rada - na rozpletení obzvláště zapečených cucků můžeme použít špendlík - práce 
je to velice zdlouhavá, musí se dělat opatrně, ale výsledek je bezvadný).

    Pokud si nejsme jisti, zda to zvládneme, můžeme v okolí najít salón pro psy, většinou bývají ochotní a s morčátkem pomohou. 

 

Koupání...

 

    Před koupáním si připravíme všechny potřebné věci – to abychom co nejvíce zkrátili dobu, po kterou budeme morče upravovat. 

Potřebovat budeme:

  • hřeben, kleštičky na drápky

  • ručníky (mně se osvědčily dětské bavlněné pleny, protože jsou savé a měkké)

  • dvě nádobky (např. kelímky od jogurtu)

  • šampón pro hlodavce (použít můžeme i kosmetiku pro psy či kočky)

  • kondicionér (použitím kondicionéru předcházíme vzniku lupů)

  • fén

    Do dvou nádobek si naředíme šampón a kondicionér (na jeden díl detergentu čtyři až pět dílů teplé vody). Do umyvadla (vany, škopíku) si připravíme neklouzavou podložku (stačí přeložený ručník) – morčátku to nebude při koupání klouzat a bude klidnější. Nastavíme správnou teplotu vody – morče má poměrně vysokou tělesnou teplotu, 
takže by
voda měla mít kolem 42°C, aby mu byla příjemná. 

    Morčata vždy koupeme pod tekoucí vodou a ne tak, že bychom je postavili do škopíku, ve kterém je voda a v té je koupali (bohužel se s tímto způsobem koupání setkáte na drtivé většině internetových stránek věnovaných péči o morčata). Tento způsob je krajně nevhodný, protože koupete morče ve špíně, která se z něj odmočila, a navíc se morče do vody téměř okamžitě vyčůrá a koupat někoho ve vlastní moči také není zrovna ideální. 
    Morče řádně 
namočíme (pozor dáváme na očka a ouška) a potom našampónujeme – nezapomeneme ani na místa pod krkem, v podpaží, tříslech apod. Hlavičku myjeme opatrně, i když jsou současné šampóny k očím šetrné.Opláchneme a postup opakujeme, dokud nám neteče při splachování čistá voda (u morčat stačí většinou dvakrát – poprvé srst myjeme a podruhé uzavřeme chlup). Pak použijeme kondicionér, který řádně vetřeme do srsti na celém těle (opět pozor na hlavičku). Necháme ho působit asi minutu a pořádně spláchneme, dokud srst pod prsty nevrže. Kondicionér srovná pH kůže a vyhneme se tak jejímu podráždění a případné tvorbě lupů.

    Morčátko zabalíme do ručníku a jemně promačkáme (v zimě můžeme ručníky nahřát na topení). Pak ho přendáme do suchého, kde ho necháme zabaleného cca pět minut. Nezapomeneme vytřít ouška (ale jen ty části, které jsou vidět). Fénujeme na střední teplotu za vzdálenosti min. 30cm. Rovnosrstá plemena (sheltie, peru) při fénování pročesáváme proti směru růstu srsti hřebenem. Kudrnáčkům srst pouze nadzvedáváme prsty. Pro podporu prstýnkovaté struktury srsti můžeme na suchou srst použít přípravky na upevnění textury srsti a „namačkáme“ lokny. Tyto přípravky obsahují většinou lanolinový či olivový olej, který brání zacuchávání srsti, podporuje její růst a kvalitu, ale neobsahují žádná zakázaná tužidla ani laky (např. objemový kondicionér Vital od Bea Natur).

    Pro bílá morčata, která mívají zažloutlou srst, použijeme při koupání bělící šampón či gel (a jedna malá rada – těmto morčátkům nedáváme k jídlu mrkev, červenou papriku, žlutozrnnou kukuřici či jiné pamlsky s obsahem karotenu – ten způsobuje žloutnutí srsti). Na morčata s barevnou srstí bělící přípravky nepoužíváme - mohou  způsobit, že barva vybledne. 

Šampóny a kondicionéry vhodné pro údržbu srsti morčátek

    Používat můžeme kosmetiku určenou pro psy (vhodné jsou profesionální salónní přípravky) nebo šampóny pro hlodavce. Doporučit mohu šampóny a kondicionéry na bylinné bázi od firmy Bea Natur z linie Profesional – odzkoušela jsem je s velmi dobrými výsledky. Pro morčata s citlivou kůží, jejichž kůže má sklony po použití klasických přípravků rudnout, šupinkovatět a svědit, můžeme na koupání použít klasické mýdlo s jelenem. Pro lesklou srst je možné přidat do posledního oplachu ocet (1díl octa na 10 dílů vody). 

    Po vysušení a finální úpravě ještě zakrátíme drápky, jsou teď měkčí, půjde to lépe.

Drápky a ouška...

    K hygieně morčátka (i jiného chlupatého přítele) patří také čištění oušek a krácení drápků. Ouška čistíme jednou za týden (podle potřeby) např. roztokem Otifree (k dostání u veterinářů v ceně od 170,- Kč). Roztok kápneme hlouběji do ouška (nemusíme se bát, že morčeti ublížíme, protože kapátko je měkké, gumové). Potom ouško promneme(začvachtáme) a necháme morčíka zaklepat hlavičkou. Roztok uvolní maz a špínu, které ulpí na vnitřní straně boltce, kde ji setřeme – použijeme buničitou vatu či ubrousek. NIKDY morčeti nečistíme zvukovod vatičkami na špejli (vatovými tyčinkami) – mohli bychom mu zanést špínu i choroboplodné zárodky hluboko do oušek, nehledě k tomu, že bychom ho mohli neopatrnou manipulací poranit. Pečlivým a pravidelným čištěním můžeme předcházet bolestivému a vleklému zánětu zvukovodu, který rád přechází do chronického stádia.

    Drápky krátíme podle potřeby – některým morčatům rostou rychleji, jiným pomalu. Nenecháváme je přerůst, protože přerostlý drápek brání morčeti v chůzi a extrémně dlouhé drápky mohou deformovat prsty. Můžeme je krátit kleštičkami na drápky (pérovými nebo gilotinovými), speciálními nůžkami pro hlodavce nebo tzv. cvakačkami na nehty (ty se osvědčily svou přesností a snadnou manipulací). Drápky světlých (nebo světlonohých) morčat je snadnější krátit neboť v průhledném drápku je krásně vidět lůžko (často nesprávně označované jako nerv, žilka, maso…) – drápek krátíme kousek před lůžkem. U tmavých drápků není lůžko vidět, proto krátíme opatrněji, po menších částech a častěji (zabráníme prorůstání lůžka až ke konci drápku). Poraněné lůžko hodně krvácí, ale nemusíme mít obavu, že morčátko vykrvácí. Ranku vydezinfikujeme (roztok Betadine, Ajatin, líh apod.) a přiložíme tlakový obvaz  (prostě pořádně přitlačíme na místo gázu, ubrousek,…) a po chvíli krvácení ustane.

 

 


 

Zdroj a více info na: https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=hygiena