Druhy podestýlek:

 

    Nedílnou součástí bydlení je podestýlka. Na trhu je poměrně široký výběr podestýlek. Můžeme zvolit hobliny, kukuřičnou drť, bavlnu, dřevěné válečky, pro doplňkové použití i podestýlku pro kočky. Každá má své využití pro chov. Podstatnou roli při volbě podestýlky hraje i počet morčat v chovu a v neposlední řadě i cena.

 

  • Hobliny
        Přírodní materiál, měkký a dobře savý. Měly by být odprášené a z čistého neupravovaného dřeva. Pokud získáváte hobliny u truhlářů, ujistěte se, že jsou pouze ze surového dřeva a ne ze dřeva mořeného, lakovaného apod. I části podestýlky mohou morčata pozřít a upravované dřevo je pro ně velmi nebezpečné. 

        Je lepší zvolit hobliny, které jsou trochu větších rozměrů, protože se tolik nenabalují do srsti morčat, hlavně těch dlouhosrstých. Také v nabídce v obchodech jsou hoblinové podestýlky  "voňavé" - většinou citrusové. Osobně je nepoužívám, jen jednou jsem koupila balík a nijak mne nenadchly. Myslím, že vůbec nemusejí morčatům vonět, navíc se určitě nejedná o přírodní vůni, ale chemickou.

  • Piliny
        Jemnější než hobliny, prašnější, proto ne příliš vhodné. V případě nouze lze použít, ale je dobré je překrýt jinou podestýlkou, například slámou.

  • Sláma
        Doplňková podestýlka, vzhledem k délce stébel vhodná spíše do větších kotců, do stájí apod.

  • Kukuřičná podestýlka
        Přírodní podestýlka je méně prašná než hobliny, ale bohužel také tvrdší. Může proto při nedostatečném kombinování např. se senem, slámou nebo odpočívadly, případně v kombinaci s oslabením nebo stářím způsobit otlaky na tlapkách. Zdá se také, že méně pohlcuje moč a pachy. V neposlední řadě je její cena vyšší než u hoblin.

  • Dřevěné lisované granule
        Nejčastěji prodávané pod značkami Cat´s Best, Jonáš.

        Cats Best je naprosto perfektní ve svém využití, jen pro větší chov z důvodu vyšší ceny se používá jen okrajově. Někteří chovatelé tento typ podestýlky sypou na místa, kam morčata konají svou potřebu. Cats Best dokonale pohlcuje pachy, ubikace vydrží do dalšího čistění voňavá. Válečky, které jsou promočené se rozpadají na jemnou dřevěnou drť, takže lehce poznáme, které místo je znečištěné a kde je potřeba odebrat podestýlku. 
        Naprosto stejné dřevěné válečky je možno zakoupit v topné sezóně v Hornbachu (jinde jsem na ně zatím nenarazila). Topné pelety 6mm v průměru jsou baleny v průhledných igelitových pytlích, takže i pouhým okem je vidět, že v nich kromě dřeva nejsou slisované jiné nevhodné příměsi. Cena je na rozdíl od výše zmiňovaných firem více než přijatelná - 85Kč. Tyto válečky jsou z čistého dřeva a mohu je doporučit.

  • Pelety ze slámy 
        Vypadají jako ty dřevěné, liší se barvou, mají trošku větší průměr a jsou dlouhé cca 2 cm. Také je potřeba je překrýt slaboučkou vrstvou hoblin, protože jsou hodně tvrdé. Naprosto mě překvapily svou schopností pohltit pachy, protože jsem od slámy pohlcení pachů neočekávala. Morčata nemají snahu podestýlku jíst. Podestýlka má skutečně obrovskou absorpční schopnost - je stále suchá, i když je počůraná. A co je hlavní, určitě zamezuje rozkladu moči, protože při kydání moč není cítit - ani náznak pachu moči. A to jsem nos téměř zabořila do špinavé podestýlky. Je cítit jen po namočené podestýlce, ne po počůrané. Pelety jsou vyráběny ze slámy obilné nebo řepkové. Jejich vůně se dá přirovnat k senu. Myslím, že jsou oproti dřevěným peletám pro morčata vhodnější a hlavně pachy lépe pohlcují než ty dřevěné. Nejen že splňují svůj účel, ale oproti dřevěným topným peletám jsou i levnější. Jen upozorňuji, že někdo po otevření pytle může být zaskočen jejich vůní, ten pach odvětrá. 
        Pelety ze slámy jsou baleny v pytlích ze silného igelitu, pytel váží 14kg. Přímo u výrobce se zaplatí 61Kč za pytel (březen 2010). Výrobce sídlí v Chrášťanech u Prahy. Pouze je nevýhodou jejich pracovní doba 7:00 - 15:30. Je to tip hlavně pro Pražáky a přilehlé okolí kolem Zličína. Atea Praha s.r.o. 
    https://www.ateap.cz/index.html  není jediným výrobcem, je jich víc. Stačí zapátrat na internetu. 

  • Kočičí podestýlka
    Na našem trhu je v podstatě k dostání ve dvou druzích - přírodní a silikonová. Kočkolity jsou drobné kamínky - drť, vyzkoušela jsem několik druhů - ty přírodní. Kočkolit dávám pod hobliny, ubikace dlouho vydrží a nezapáchá, všechno do sebe nasaje podestýlka pro kočky. Také pak vrstva hoblin může být nižší. 

    • Bentonitová steliva do kočičích záchodů - hodí se pouze jako doplnění měkčí podestýlky v místě, kam se morče chodí nejčastěji vyprazdňovat, případně do miniaturních rohových záchůdků. Jako celková podestýlka nevhodné, neboť jsou příliš tvrdá, mohou mít ostré hrany a navíc vysušují neosrstěnou kůži na tlapkách morčat.

    • Silikonová podestýlka je průmyslově vyráběná. Absorbuje kapalinu, bakterie i zápach, uzavře je v granulích a neuvolňuje je do okolního prostředí. Po nasáknutí je suchá, což je obrovská výhoda. Nevýhodou je dost vysoká cena.

  • Bavlna
        Pro chov morčat není využitelná, sice jí nemám vyzkoušenou, ale je moc jemná a určitě by zde vyvstal problém s nabalováním do srsti. Bavlna je vhodná spíše pro malé hlodavce. Navíc je poměrně dost drahá.


 

Zdroj : https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=bydleni

    My používáme hobliny Profibed, sem tam pokud čekáme delší dobu, než přijdou, použijeme i kočičí podestýlku. Teď na podzim asi vyzkoušíme variantu peletky+hobliny, případně koberečky + záchodky. Ale nevím, zda se to ty naše čunčata naučí... :D